Paskolos ir naudingi patarimai: į ką atkreipti dėmesį?

Paskolos – apgalvotai, susumavus visus „už“ ir „prieš“ paimta paskola gali suteikti daug naudos ir padėti įgyvendinti prasmingus sumanymus. Vis populiariau skolintis labai smulkiam arba smulkiam verslui vystyti ir profesinėms reikmėms. Tačiau į ką atkreipti dėmesį imant paskolas ir kokie saugikliai apsaugo nuo galimų nemalonumų?

Skaitykite paskolos dokumentus

Prieš pasirašant sutartį, reikėtų perskaityti visas sąlygas, lyginant jas su kitų paslaugų teikėjų siūlomomis sąlygomis. Jei skaitant paskolos sutartį kilo neaiškumų, būtinai apie tai pasiteiraukite teikėjo. Pasidomėkite, ar taikomi administravimo ir kiti mokesčiai.

Kiek pagrįstai skolinatės?

Skolintis reikia turint aiškų tikslą. Pavyzdžiui, pradėjote dirbti pagal individualią veiklą ir jums būtinas automobilis, kad galėtumėte teikti paslaugas savo klientams, arba norite plėsti verslą ir ieškote nedidelio finansavimo. O galbūt norite mokytis profesinių įgūdžių, tokių kaip makiažas, plaukų kirpimas, ar buhalterinės paslaugos, tačiau nerandate kitų finansavimo būdų ir galimybių? Tokiais atvejais skolintis verta, nes paskolą greitai išsimokėsite ir ji sukurs pridėtinę vertę.

Tačiau jei pinigai bus leidžiami neapdairiai, neturint aiškaus tikslo, pasvarstykite, ar elgiatės atsakingai. Bet kokios paskolos yra įsipareigojimas planuoti savo biudžetą ir kas mėnesį atidėti tam tikrą sumą paskolai grąžinti. Tad pasidomėkite, kokias įmokas kiekvieną mėnesį teks mokėti, kokiomis dienomis ir panašiai.

Palaikykite ryšį su teikėju

Jei paskolos nepavyksta grąžinti reikiamu laiku, tarkitės su paskolas teikiančia įmone, bet jokiu būdu neignoruokite laiškų ar skambučių, nesislapstykite, nes taip galite pakenkti savo kredito istorijai, ateityje apskritai galite nebegauti jokių paskolų ar net užsitraukti baudžiamąją atsakomybę. Jei pakeitėte gyvenamąją vietą, telefono numerį ar nebesinaudojate senuoju elektroniniu paštu, apie tai būtinai informuokite paskolos teikėją. Jei jis su jumis nesusisieks, turės kreiptis į skolų išieškotojus.

Pagrindinis saugiklis – atsakingo skolinimosi nuostatos

Kai kalbama apie paskolas, ankščiau populiarius greituosius kreditus, vis dažniau girdima ir atsakingo skolinimosi sąvoka. Ji pradėta vartoti tuomet, kai greituosius kreditus teikiančios įmonės pinigus ėmė dalinti visiems norintiems. Daugybė žmonių įklimpo į skolas, vienus paskolas ėmė dengti kitomis, galiausiai prarado nekilnojamąjį turtą, susigadino kredito istorijas ir kt. Taigi, kai Lietuvos bankas patvirtino atsakingo skolinimosi nuostatas, kurios apsaugo tiek paskolos gavėją, tiek teikėją: gavėjus nuo didelių skolų ir finansinių nemalonumų, teikėjus – nuo klientų nemokumo ir sutarties sąlygų nesilaikymo. Atsakingo skolinimosi nuostatos paremtos pasauline patirtimi.

Pagrindinės paskolos nuostatos

Nuostatose akcentuojamos hipotetinės palūkanos. Vertinant, ar pasiskolinęs asmuo galės išmokėti reikiamą sumą, skaičiuojamos ne tik dabar taikomos palūkanų normos, bet įvertinami ir palūkanų normų pokyčiai ateityje. Atsižvelgti į būsimų palūkanų normas aktualu ir dėl to, kad dalis paskolų imamos ilgam periodui iki 5 metų ir ilgiau. Šiandien grąžinimo terminas yra ne ilgesnius nei 10 metų, o ankščiau paskolą buvo galima išmokėti ir per 3 dešimtmečius. Vienas didžiausių ribojimų pakeitus skolinimosi nuostatas – mėnesio paskolos su administravimo mokesčiais ir palūkanomis įmoka negali būti didesnė nei 40 proc. asmens mėnesio pajamų. Tai vienas iš esminių pokyčių, pristabdęs nekontroliuojamą skolinimąsi ir greitųjų kreditų verslą. Dabar paskolos teikiamos palankesnėmis sąlygomis, taikomos mažesnės palūkanos.

Apibendrinant, daugelis paskolas teikiančių įmonių yra patikimos, tačiau dėl visa ko galite apie jas paieškoti papildomos informacijos. Visos sąlygos įforminamos raštu, tad jokių netikėtumų nebus, ypač jei atidžiai perskaitėte sutarties sąlygas ir išsiaiškinote „kabliukus“.

Jeigu Jums reikalinga paskola, prašome užpildyti paskolos paraišką paskolai gauti.

[PILDYTI PARAIŠKĄ]